Výrobci
Zajímavosti

Nová kategorie:"Výživa pro domácí mazlíčky". Obsahuje jen čistě rostlinné složky.

Vegani osobnosti

Veganství 

Veganství je životní filozofie. Způsob života, který odmítá konzumaci živočišných produktů a jakékoli využívání zvířat k lidskému užitku.

Motivace jednotlivých veganů k přijetí tohoto způsobu života mohou být různé. Nejčastějším důvodem je utrpení zvířat spojené s produkcí živočišných potravin v průmyslových velkochovech. Mnoho veganů z přesvědčení také nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem, cirkusy či zoo. Důsledně brané veganství v užším slova smyslu odmítá používání výrobků z kůže, vlny a hedvábí nebo kosmetiky testované na zvířatech či živočišné složky obsahující.
Podle názoru veganů je tento životní styl prospěšný pro naši planetu, jelikož živočišný průmysl je z velké části odpovědný za znečišťování životního prostředí odpadem z výroby, zabíráním stále větších ploch na pastvu a tím například kácení pralesů atd.

Motivací k přechodu na veganskou stravu mohou být i některé ze zdravotních obtíží, jako jsou různé alergie na potraviny, kožní problémy, únavový syndrom a některé další civilizační choroby.

Správně sestavená veganská strava má oproti konvenční stravě některé zdravotní výhody, a to především nízký obsah nasycených tuků, cholesterolu, rostlinných bílkovin a vysoký obsah polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamín C a E.

Osobnosti

Vegany najdeme i mezi známými osobnostmi, ať už ve světě nebo u nás v Čechách.

Z těch českých můžeme jmenovat například tyto:

Jan Müller

Mistr světa v thajském boxu v super těžké váze + 96.6kg, Profi mistr České republiky a vicemistr King of Ring. Výška 200cm, váha 114 kg. V thajském Bangkoku zvítězil na Královském poháru, když porazil všechny soupeře KO již v prvním kole. A tím si připsal další vítězný zářez na svou metalovou kytaru (hraje v brněnské formaci Tisíc let od ráje).

Lucie Mlejnková

Začala s kickboxem a thaiboxem před necelými dvěma lety. Už teď má za sebou dvanáct vítězství z dvanácti zápasů, které absolvovala, a také se přidala k projektu Vegan fighter.

Iva Linda Maruščáková

Pracuje jako letuška a jako doktorka psychologie pomáhá vybírat nové piloty. Připravuje se na doktorát v oboru etologie, rozjela internetové stránky etickespotrebitelstvi.cz a podílí se i na projektu Vegan fighter. Kromě tří thaiboxových tréninků týdně a návštěv posilovny dělá ještě fitness pole dance.

Lucka Vondráčková

Lucie je jednou z předních českých zpěvaček a hereček. Přesto je to stále obyčejná holka, která ráda čte, chodí do kina a posedí s přáteli. Dorozumí se plynule čtyřmi cizími jazyky, z nichž nejbližší je jí angličtina. Stále se ráda učí nové věci a kde kdo by mohl závidět její vytrvalost, píli a nasazení.

Petra Němcová 

V roce 1995 vyhrála českou soutěž Elite Model Look. V Miláně pak získala titul Model roku 2003 časopisu Sports Illustrated. Jako modelka pracovala mj. pro Victoria's Secret i pro další společnosti. V roce 2005 po své zkušenosti s tsunami založila nadaci Happy Hearts Fund (Nadace šťastných srdcí). Tato nadace pomáhá dětem, které při zemětřesení nebo tsunami přišly o rodinu a základní věci k přežití. Od roku 2007 je vegankou.

František Brodecký

Umělecký kovář, restaurátor, motorkář, cestovatel, zlatník, myslíte, že to jde dohromady? A může být kovář od narození vegetariánem?

Zuzana Norisová

Herečku, zpěvačku můžete znát z muzikálu "Pomáda", z hlavní role ve filmu "Rebelové", nebo Milenci a vrazi. Vystudovala Bratislavskou konzervatoř. Hostovala ve Slovenském národním divadle, hrála slovenských televizních seriálech. Určitě znáte písničky Š-Š-Š, nebo pátá ..., natáčí pro ČT seriál Strážci duší, byla oceněna cenou BEST ROMANTIC DUET (Rebelové), hraje Constanci v muzikálu Tři mušketýři a pod.

Nela Boudová

Herečka Činoherního klubu v Praze. Maminka dvou synů - Andreje  a Dalibora. Můžete ji znát např. ze seriálu Bylo nás pět, z pohádek - Jsi krásná, Čarodějné námluvy, z televizních inscenací Annino dítě, Poklad pana H. V poslední době z filmové povídky Powers - Nadpřirozené schopnosti. Pracuje v dabingu, kde namlouvá např. Julii Roberts, Jodie Foster a další.

Jana Paulová

Divadelní, filmová a televizní herečka. Kdo by neznal její úsměv z pohádek a filmů, nebo třeba písničky ze zpívánek pro děti. Je také trochu cestovatelka (Himaláje, Thajsko). "Vegetariánství je vlastně kontrola myšlení" říká Jana Paulová a něco na tom bude ...

Petr Vachler

Zakladatel Českého lva, režisér televizního Kinoboxu, videoklipů, reklam, úspěšný producent, ředitel České filmové a televizní akademie, iniciátor aktivity Zvíře v tísni.

Jana Hauptmanová

Výtvarnice, samostatné výstavy měla v roce 1990 ve Varšavě, Berlíně, 1991-1992 v Praze, Štětíně a Frankfurtu. Z dalších výstav např. U Křížovníků, Valdštenské zahradě (cena za textil) v pražském Mánesu... Art protis Bílá harmonie vesmíru byl zakoupen jako dar na světovou výstavu EXPO 90 v Ósace.

Jiří Mazánek

Hudebník, vydavatel časopisu doteky, učitel jogy. Mimo jiné stíhá natočit CD a MC s vynikajicím indickým flétnistou Raghunáthem Sethem. Působí v souborech Extatic Trans Music, Alikvótní 4 ("čtyřka"), natočil několik vlastních sólových alb. Hraje na kytaru, sitár, támpúra, ektár, úd, kantele, citery, dombra, bambusové flétny, tibetské mísy, indické harmonium, bubny a různé druhy percussion - zpěv.

Eva Veškrnová

Herečka, byla první dámou Národního divadla v Brně, kde vytvořila více než stovku rolí. Absolvovala desítky televizních vystoupení různých žánrů pěveckých a hereckých. byla ideální představitelkou rolí ve světových muzikálech. V současné době je nadšenou propagátorkou zdravého životního stylu, její přednášky pomáhají lidem najít cestu k radosti, zdraví a všemu, co s tím souvisí.

MUDr. Igor Bukovský

Odborný asistent a vědecký pracovník FÚLF v Bratislavě. Je členem Britské společnosti pro výživu, americké společnosti pro klinickou výživu a dalších. Veřejně přednáší a publikuje. Je autorem řady rozhlasových a televizních pořadů, novinových článků a knih (Miniencyklopedie přírodní léčby, Vegetariánské dítě, Hledá se zdravý člověk)

Viliam Poltikovič

Úspěšný filmový tvůrce, režisér, spisovatel, cestovatel. Natočil mimo jiné seriál Duše Východu, pořad Jak se žije vegetariánům v Čechách, či např. Jak se žije homeopatům v Čechách. Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí. Svoje témata si většinou vybírá sám, svou prací nám přibližuje někdy vzdálený svět tolerance, pochopení a lásky.

Vlastislav Matoušek

Hudební skladatel, muzikant, odborný asitent na AMU . Vyučuje na filozofické fakultě UK. Hraje na etnické nástroje. Působí v mnoha hudebních sekupeních. Vydal několik CD, například s hrou na flétnu shakuhachi, hraje na vlasní vyrobené nástroje. Samostaně koncertuje na festivalech,spolupracuje jako hudební publicista, vystupuje v TV. Vegetariánem je 27 let.

Jan Burian

písničkář, klavírista, spisovatel, básník, cestovatel. Muž více tváří se zvláštní schopností vytvořit jedinečnou atmosféru televizního pořadu rozhovorů pod názvem Posezení s Janem Burianem. Na svém posledním album zhudebnil jedinečnou poezii dánského básníka Bennyho Andersena v překladech Františka Fröhlicha.

Pepa Nos

Skladatel, textař, hudebník, zpěvák, herec, učitel jógy, zedník, a vegetarián (na 99%). Místopředseda Mírového Klubu Johna Lennona. Pořádá pravidelně festivaly, LÉTAVÍTÁNÍ (v Kutné Hoře), NOSOVA KOLIBA (ve Vlčkové, 15 km od Zlína, na konci července) a nově také Krylonoce (Nový Jičín).

MUDr. Peter Pribiš

V roce 1988 promoval na Fakultě všeobecného lékařství University Karlovy v Praze. Ve Spojených Státech Amerických doktorát v oboru preventivního lékařství a výživy (Doctor of Public Health) na School of Public Health university v Loma Lindě .Je autorem několika vědeckých i populárních publikací. Pravidelně přispívá články do časopisů a vystupuje v pořadech zaměřených na prevenci.

Jaroslav Kocourek

Mistr světa v ultramaratonu. Obdivuhodný člověk, sportovec, podnikatel a také vegetarián.

Exkluzivní rozhovory s těmito osobnostmi najdete na stránkách Vegetarian.cz