Výrobci
Zajímavosti

Nová kategorie:"Výživa pro domácí mazlíčky". Obsahuje jen čistě rostlinné složky.

Proč je čtvrtek Veggie dnem?

Proč je čtvrtek Veggie dnem? - Veganfoods.cz   

Čtvrtek je Veggie den, je to akce, která chce vyzvat obyvatelstvo v Německu k jednomu bezmasému dni v týdnu. Jedním dnem bez masa a ryb každý přispěje k svému osobnímu zdraví i zdraví ostatních, a navíc také k ochraně životního prostředí a zvířat.

Čtvrtek je Veggie den – pro zdraví

V Německu se jí málo ovoce a zeleniny a místo toho příliš živočišných výrobků. Vysoký přísun živočišných tuků přispívá k mnohým chronickým onemocněním, jakými jsou nadváha, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a krevního oběhu, cukrovka a rakovina. Vegetariánská strava je oproti tomu bohatá na ovoce a zeleninu, a proto je nejen zdravější, nýbrž i chutná a pestrá.

Čtvrtek je Veggie den – pro životní prostředí

Výroba živočišných potravin způsobuje negativní důsledky na životní prostředí.
18 % celosvětových skleníkových plynů je důsledkem výroby masa, ryb a mléka, což je více než výfukových plynů z automobilové dopravy. (přepravy a dopravy dohromady.)

Čtvrtek je Veggie den – pro zvířata

V průběhu svého života každý Němec sní průměrně 4 kusy hovězího dobytka, 46 prasat a 945 slepic, k tomu ještě nespočetně mnoho ryb, králíků, krůt nebo hus. Každý den bez konzumace masa tak pomůže zachránit životy mnoha zvířat.

Čtvrtek je Veggie den – pro ostatní lidi

Výroba masa je neefektivní a plýtvá zdroji. Velká část celosvětových obilných a sójových výrobků se používá jako krmivo pro zvířata, zatímco současně skoro jedna miliarda lidí na světě trpí hladem.

Veggie den globálně

Čtvrtek = Veggie den“ není jedinou kampaní Německého svazu vegetariánů pro celosvětovou podporu bezmasých dní v týdnu. Už v roce 2003 toto zavedla škola veřejného zdravotnictví v USA Johns Hopkins Bloomberg School of Public Healt jako osvětový projekt veřejného zdraví.  V rámci „Meatout“ kampaně propaguje také americká organizace za zvířecí práva FARM bezmasé pondělí.
Od června 2009 se Paul McCartney staví za bezmasé pondělí ve Velké Británii. Bezmasé pondělí „Meatless Monday“ je dobře popsáno v následujícím filmu: Meatless Monday.

Celosvětově státní a krajské vlády, částečně také národní správní orgány povzbuzují jejich občany k tomu, aby jedním rozhodnutím čelili jak k změně klimatu, tak k zlepšení svého vlastního zdraví tím, že budou jíst méně masa. Ať už v Chicagu nebo Švédsku, Anglii nebo Belgii a v mnoha dalších zemích si vlády budou více vědomy toho, že vidlička je jednou z nejsilnějších zbraní pro odlehčení životnímu prostředí, lidskému zdraví a blahu zvířat.   

Zdroj: VEBU