Výrobci
Zajímavosti

Nová kategorie:"Výživa pro domácí mazlíčky". Obsahuje jen čistě rostlinné složky.

Med z pampelišek

Med z pampelišek - Veganfoods.cz   

Ingredience

 • 300 - 350 velkých, plně rozvinutých květů pampelišky
 • 1 kg cukru
 • 2 citróny
 • 2 pomeranče
 • půl čajové lžičky skořice

Výrobní postup

 1. Květy pampelišek nasbírané na „čisté“ louce nebo zahrádce (ne u silnice, ne na hnojené či chemicky ošetřené louce), nasypeme do hrnce a zalijeme litrem převařené vody. Květy nechte před zpracováním zhruba půl hodiny na čistém papíru v chladu a stínu „odpočinout“ (vylezou z nich broučci…), nesbírejte při plném slunečním svitu a pozor na včely!
 2. Přivedeme k varu a mírně povaříme 10 minut.
 3. Přidáme na kousky, i s kůrou nakrájené citróny (dokonale umyté, nejlépe však předem zmražené) a šťávu z pomerančů a odvar necháme 24 hodin louhovat (v temnu).
 4. Druhý den odvar přecedíme přes plátno nebo přes gázu, z květů i citrónů vymačkáme co nejvíce tekutiny a do přecezeného odvaru přidáme cukr, který necháme co nejvíce rozpustit. Poté přidáme skořici. Pro ty, kteří mají rádi trochu ostřejší chuť, doporučujeme trochu strouhaného zázvoru (ale opravdu málo, abyste nepotlačili chuť pampelišek).
 5. Roztok znovu vaříme na mírném ohni, a to půl až tři hodiny, podle toho, jak hustý a zkaramelizovaný sirup si přejeme získat. Občas jej promícháme vařečkou a hustotu zkoušíme na malém, vychladlém vzorku. Pozor, abyste „neprovařili“ a nezískali „med“, který se nepotáhne a bude ztvrdlý. Ale ani ten nevyhazujte, je to výborné sladidlo! Doporučuji stále varný proces sledovat a tzv. stát u plotny….
 6. Horký pampeliškový med nalijeme do čistě vymytých sklenic, zavíčkujeme a obrátíme stejně, jako džem, aby se víčka dobře chytla (důležité mít čistá a suchá víčka a hrany sklenic).
 7. Pro milovníky výjimečných chutí doporučuji zalít pampeliškový med do sklenic naplněných oloupanými mandlemi, jedlými jeřabinami, výborně chutnají i nakrájené sladké papriky, ale kupodivu i chilli papričky!!!

Zdroj: VF  recept po babičce