Výrobci
Zajímavosti

Nová kategorie:"Výživa pro domácí mazlíčky". Obsahuje jen čistě rostlinné složky.

Iva Linda Maruščáková

S nutností shánět informace a znalosti o správné výživě souhlasí i thaiboxerka a veganka Iva Linda Maruščáková. Jedině tak podle ní čistě rostlinná strava přináší nejen dobrý pocit z toho, že jste ohleduplní ke zvířatům a přírodě, ale i víc energie.

Thaibox i tanec u tyče

„Není to klišé. Když jsem před patnácti lety přecházela z vegetariánství na veganství, vnímala jsem u sebe, že mám prostě víc energie než předtím,“ říká Linda. A atraktivní vysoká blondýnka to dokazuje svým až neuvěřitelně nabitým způsobem života.

Energie z veganské stravy? Eva Linda, jejíž láskou je i thaibox, tvrdí, že od té doby, co se takto stravuje, jí má rozhodně víc.

Energie z veganské stravy? Iva Linda, jejíž láskou je i thaibox, tvrdí, že od té doby, co se takto stravuje, jí má rozhodně víc.
FOTO: archív Ivy Lindy Maruščákové

Pracuje jako letuška a jako doktorka psychologie pomáhá vybírat nové piloty. Připravuje se na doktorát v oboru etologie, rozjela internetové stránky etickespotrebitelstvi.cz a podílí se i na projektu Vegan fighter. Kromě tří thaiboxových tréninků týdně a návštěv posilovny dělá ještě fitness pole dance. „Je to v podstatě tancování v tělocvičně u tyče,“ směje se Linda, „ale hodně fyzicky náročné.“

Linda se po čtyřech letech trénování v rukavicích a kopání do pytle začíná připravovat na první zápas. Maso přestala jíst už před dvaceti lety, tedy mnohem dřív, než začala s boxem, a prý co se jejího vegetariánství týká, za celých dvacet let ani jednou nezhřešila. „V době, kdy jsem byla v podstatě ještě dítě, mi přišlo zvláštní, že některá zvířata máme rádi a jiná jíme. To byl hlavní důvod, proč jsem se stala vegetariánkou.“ Linda si dokonce dává dobrý pozor na to, aby i její psi jedli speciální veganské granule, kupuje jen výrobky, u kterých je jisté, že je vyrábějí firmy dodržující etiku, a vyhledává jen veganskou kosmetiku.

Veganská kosmetika

„Některé firmy netestují na zvířatech, ale používají do svých výrobků živočišné produkty,“ vysvětluje Linda s tím, že její životní styl, který je etický k lidem, zvířatům i životnímu prostředí, si není třeba představovat jako něco omezujícího.

Fitness pole dance - sportovní tanec u tyče - tvaruje postavu a Eva Linda Maruščáková na něj nedá dopustit.

Fitness pole dance - sportovní tanec u tyče - tvaruje postavu a Eva Linda Maruščáková na něj nedá dopustit.
FOTO: archív Ivy Lindy Maruščákové

Stačí jen dávat pozor, zda značka, kterou kupuje, má razítko renomované organizace. To by mělo dát koncovému spotřebiteli jistotu, že spotřebovává odpovědně. „V posledních letech jsem hodně zaznamenala zvýšený zájem veřejnosti o tuto problematiku. I některé firmy si zakládají na tom, že se chovají zodpovědně,“ vysvětluje Linda důvody, kvůli kterým stála u zrodu stránek etickespotrebitelstvi.cz.

Sportovkyně se v poslední době posunula ještě dál. „Pocitově vnímám, že mi vařená strava už nedává to, co dřív. V poslední době inklinuju k raw veganství, při kterém se konzumují jen tepelně neupravené věci.“

Zdroj: www.novinky.cz