Výrobci
Zajímavosti

Nová kategorie:"Výživa pro domácí mazlíčky". Obsahuje jen čistě rostlinné složky.

Jan Müller

Mistr světa v thajském boxu v super těžké váze + 96.6kg, Profi mistr České republiky a vicemistr King of Ring.

Dlouhodobě se věnuje thaiboxu a i při náročném tréninku je věrný veganskému životnímu stylu. Rozhovorů s ním na téma "veganství" najdete bezpočet. Některé Vám přinášíme i zde:

Rozhovor s Janem Müllerem o veganství, sportu a projektu Vegan Fighter, který vyšel 26.5./4.6.2012 v magazínu Právo a na serveru Novinky.cz

Hrdí vegani v podání úspěšných sportovců

„Sundám si brýle, aby to nevypadalo tak intelektuálně,“ říká mi bývalý šampión v thaiboxu Jan Müller, když vyleze z posilovny brněnského studia bojových sportů a usedá za stolek u recepce. Thaiboxer ověnčený mnoha prestižními tituly sice odpovídá definici chlap jako hora, ale už dvacet let se nedotkl masa, tři roky žádného živočišného výrobku a na srdci mu leží ochrana zvířat a odpovědné spotřebitelství.

S jistotou by se o něm dalo říct, že by neublížil ani mouše. Jen při utkáních v ringu tak drsných sportů, jako jsou kickbox a thaibox, je to jiné. „Profesionální kariéru už jsem ukončil. Levé předloktí mi drží jen díky titanové destičce a šroubům. S tím si už není radno zahrávat,“ popisuje zápasník svoje poslední klání na vrcholové úrovni.

„Dostal jsem tvrdý kop do předloktí, který mi zlomil ruku. Zápas jsem sice dokončil a vyhrál, což bylo super. Jenže jsem během něj dostával do zlomené kosti i další údery. Když jsem hned potom dojel k doktorovi, měl jsem tam už několik rozdrcených úlomků,“ vysvětluje bývalý zápasník a v současnosti trenér, který je jedním ze zakladatelů projektu a internetových stránek vegan-fighter.com, kde se jako hrdí vegani či vegetariáni prezentují sportovci všech možných sportů a disciplín.

Jan Müller je jasným důkazem toho, že vegani rozhodně nemusejí vypadat jako vychrtlí a mdlí rachitici.

Jan Müller je jasným důkazem toho, že vegani rozhodně nemusejí vypadat jako vychrtlí a mdlí rachitici.
FOTO: Petr Horník, Právo

Vážné zranění ukončilo před rokem Honzovu desetiletou kariéru, ale i tak je šestatřicetiletý muž jasným důkazem toho, že vegani nemusejí být vychrtlí a mdlí rachitici, kteří se živí tak akorát zrním a místo zvířatům ubližují sami sobě. „Představa o veganech je asi taková, že jsou to nezdravě vypadající sušinky. Projekt Vegan fighter by měl ukázat na to, že skutečnost může být jiná,“ vysvětluje Honza s tím, že se o životní styl, jakým je vegetariánství, dnes zajímá už hodně lidí. „Někteří mají etické důvody, jiným jde o zdravý životní styl.“

Jde ale ochrana zvířat a respekt k nim dohromady s tak drsným sportem, jako je thaibox? „Ten sport je sice namířený agresivně, ale dalo by se říct správným směrem, není v něm nic záludného nebo podlého,“ vysvětluje Honza a dodává, že zápasníci v ringu si nejdříve prokážou úctu, pak během patnácti minut ze sebe vydají všechno a nakonec si padnou kolem krku. „Většina opravdových bojovníků jsou v běžném životě mírumilovní lidé,“ přesvědčuje mne.

Svaly bez masa? Jde to!

I když je Vegan fighter celosvětový fenomén a patří mezi ně i takové hvězdy jako Mike Tyson, Honza nejedl maso hodně dlouho předtím, než se zápasením vůbec začal. „S thaiboxem jsem začal poměrně pozdě. Nejdřív jsem dělal závodně basket, ale kvůli zranění kolena jsem toho musel nechat.“

Při pohledu na to, s jakou chutí Jan Müller pořádá zeleninový talíř, by těžko někoho napadlo, že se dívá na Mistra světa v thaiském boxu v super těžké váze.

Při pohledu na to, s jakou chutí Jan Müller pořádá zeleninový talíř, by těžko někoho napadlo, že se dívá na Mistra světa v thajském boxu v super těžké váze.
FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Často jsem slýchával, že v životě nemůžu nabrat svalovou hmotu, když nejím maso.“ Jenže on sám poměrně rychle přibral třicet kilo svalů. Když se ho v tělocvičně plné zvuků ran do pytle a výkřiků při zvedání těžkých činek zeptám, jak je tedy platný názor odborníků na výživu, kteří každému sportovci předepíšou jídelníček s pravidelným přísunem masa, tedy bílkovin, odpoví mi, že právě bílkovin má hodně i ve veganské stravě. Jsou to hlavně obiloviny, ořechy a semínka slunečnic, dýně nebo sezamu.

Kožené boxerské rukavice jsou tabu

„Vemte si třeba sójové maso, tam je na sto gramů čtyřicet osm gramů bílkovin, v tom nejvýživnějším mase jen něco kolem třiceti. Navíc vám odpadají takové látky jako cholesterol, i tuků je minimum,“ vysvětluje Honza. „Lidi, kteří se mnou trénují, často začínají se sportem, protože chtějí zhubnout, a s veganstvím a vegetariánstvím to jde obvykle velice rychle.“ Bývalý vrcholový zápasník ale nikoho ze svých klientů nenutí, aby svůj životní styl a přístup ze dne na den změnil. „Jde spíš o pozitivní příklad, kterým ukazuju lidem, že bez masa to taky jde.“

Pak mně tenhle dva metry vysoký zápasník se závodní váhou sto osmnáct kilo ukazuje, že jeho boxerské rukavice rozhodně nejsou kožené, a s velmi odpovědným výrazem mě ujišťuje, že dnes už jsou nekožené sportovní potřeby i věci pro denní nošení velmi dostupné.

„V každém e-shopu se sportovními potřebami je docela velká nabídka syntetických věcí. To k veganství patří. Nejenže nekonzumujete živočišnou stravu, ale nepoužíváte nic vyrobeného z kůže.“

Sója je pro velký obsah bílkovin a proteinů mezi vegany oblíbená

FOTO: fotobanka Profimedia

I kosmetické výrobky netestované na zvířatech jsou podle Honzy stejně dostupné a koncový spotřebitel si nemusí příliš lámat hlavu, kde je nakoupit. „Hodně značek si na tom založilo marketing. V každém supermarketu dneska stačí jít už o regál vedle,“ vysvětluje.

Bílkoviny nejen v mase

Jak je to ale s názorem, že vegetariánství a veganství jsou nezdravé a mohou způsobovat zdravotní problémy? „Vegani i vegetariáni si musejí svůj jídelníček hlídat daleko víc než lidé, kteří jedí maso. Snadno se může stát, že jim budou chybět látky nutné pro zdraví. Jako příklad můžu uvést snížený příjem vitamínu D. Nedostatek se dá vyřešit tím, že se chodí víc na sluníčko,“ vysvětluje třiačtyřicetiletá Eva Smutná, výživová poradkyně.

„Při nesprávném jídelníčku mohou chybět i vitamín B12 nebo železo, které je důležité pro tvorbu červených krvinek. To je spojeno s větším rizikem chudokrevnosti.“ Výživová poradkyně pak radí jíst sójové boby, tofu, čočku nebo dýňová semínka, kde je hodně železa, a popíjet kávu a čaj, díky kterým se železo vstřebává lépe do těla.

Ochrana zvířat a zdravý životní styl jsou nejčastější důvody, proč lidé přecházejí na vegetariánskou nebo veganskou stravu.

Ochrana zvířat a zdravý životní styl jsou nejčastější důvody, proč lidé přecházejí na vegetariánskou nebo veganskou stravu.
FOTO: fotobanka Profimedia

Masné výrobky ale hlavně obsahují živočišné bílkoviny. „Pokud je vynecháte, můžete si zadělat na dost zdravotních problémů. Můžete je ale nahradit rostlinnými bílkovinami, obsaženými například v sóje,“ vysvětluje poradkyně a dodává, že pro vegany je hlavní vědět, co důležitého v jejich jídelníčku může chybět. To se kromě výběru těch správných potravin dá řešit i doplňky stravy.

 

Zdroj: www.novinky.cz

 

Jan MÜLLER: Podpora a zvýšení sportovních výkonů pomoci vegetariánské stravy

 

Požadavky na stravu podporující tělesný a intelektuální výkon - Jan Müller

 

 

zpět na Veganství a osobnosti